AVEM CURTE REGALA

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by arlan »

Miyagi:
"Sunt un ardelean care isi respecta originile si inaintasii. Macar traditia s-o ducem cate unii mai departe ca altfel urmasii vor vorbii engleza lui Miklos pe ritmurile solo ale lui Salam."
„Tradiţia ar putea fi definită ca o extindere a drepturilor civile. Tradiţia înseamnă să dai drept de vot celei mai obscure dintre clase, strămoşilor noştri. E democraţia celor morţi. Tradiţia refuză să se supună măruntei şi arogantei oligarhii a celor care se întâmplă să umble pe pământ. Toţi democraţii obiectează la descalificarea oamenilor prin accidentul naşterii; tradiţia obiectează la descalificarea lor prin accidentul morţii. Democraţia ne spune să nu neglijăm opinia unui om cumsecade, chiar dacă acesta este grăjdarul nostru. Tradiţia ne cere să nu neglijăm opinia unui om cumsecade, chiar dacă acesta este străbunul nostru. Eu oricum nu pot separa cele două idei, democraţia şi tradiţia. Mi se pare evident că reprezintă una şi aceeaşi idee. Îi vom avea pe cei morţi la sfatul nostru. Vechii greci votau cu pietre, ei vor vota cu pietre de mormânt. E cât se poate de regulamentar şi de oficial, de vreme ce majoritatea pietrelor de mormânt, ca şi majoritatea buletinelor de vot, sunt marcate cu o cruce.“ (G. K. Chesterton, Ortodoxia sau dreapta-credinţă, Ed. Paralela 45, 2000)
... sau fara sa tinem cont de ce-au facut antetraitorii nostrii, de idealurile si sacrificiile lor, inseamna ca suntem o tara de plante ..........cu multa buruiana! .... prea multa .. :cry: :oops:
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Deceneu »

LOL

Da neica stai linistit k stiu f bine cine a fost Deceneu, nu , nu sunt popa doar mi-a placut numele si il folosesc de cand aveam 13 ani si ma jucam counter.\
Bine daca spune-ti dvs k toate cele amintite mai sus sunt meritele Regelui Mihai asa sa fie , io nu imi amintesc asa dar in nici un caz nu vreau sa ma contrazic cu dvs.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Miyagi »

Deceneu wrote:LOL

Da neica stai linistit k stiu f bine cine a fost Deceneu, nu , nu sunt popa doar mi-a placut numele si il folosesc de cand aveam 13 ani si ma jucam counter.\
Bine daca spune-ti dvs k toate cele amintite mai sus sunt meritele Regelui Mihai asa sa fie , io nu imi amintesc asa dar in nici un caz nu vreau sa ma contrazic cu dvs.
Nu te invinovati Nenicule ca n-ai cum sa-ti amintesti asa ceva. Astea s-au transmis prin viu grai unora ca noi de catre cei ce au trait acele vremuri. Important e sa le dobandesti prin citire ceea ce nu e destul de simplu datorita "extensiilor" comuniste sau oculte cu care ni s-a fetisizat istoria si apoi sa crezi in ele. Orice tanar care va crede in puterea moralei traditionale romanesti ( populare ) va insemna la timpul potrivit un plus pentru tara asta. S-a mers pe "divide et impera" si se merge in continuare. Daca vom fi conservatori ( nu reprezentanti ai partidului politic ci ca ideal ) vom pastra valorile acestei tari macar pana la momentul in care va fi posibila primenirea ei. Deceneu a fost un preot nu un popa. Cand vei realiza care-i diferenta vei intelege si profunzimea istoriei.
N-o lua in nume de rau. Nimeni nu vrea sa se certe cu nimeni sau toti vrem sa avem de ce sa ne impacam :) .
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Miyagi »

arlan wrote:Miyagi:
"Sunt un ardelean care isi respecta originile si inaintasii. Macar traditia s-o ducem cate unii mai departe ca altfel urmasii vor vorbii engleza lui Miklos pe ritmurile solo ale lui Salam."
„Tradiţia ar putea fi definită ca o extindere a drepturilor civile. Tradiţia înseamnă să dai drept de vot celei mai obscure dintre clase, strămoşilor noştri. E democraţia celor morţi. Tradiţia refuză să se supună măruntei şi arogantei oligarhii a celor care se întâmplă să umble pe pământ. Toţi democraţii obiectează la descalificarea oamenilor prin accidentul naşterii; tradiţia obiectează la descalificarea lor prin accidentul morţii. Democraţia ne spune să nu neglijăm opinia unui om cumsecade, chiar dacă acesta este grăjdarul nostru. Tradiţia ne cere să nu neglijăm opinia unui om cumsecade, chiar dacă acesta este străbunul nostru. Eu oricum nu pot separa cele două idei, democraţia şi tradiţia. Mi se pare evident că reprezintă una şi aceeaşi idee. Îi vom avea pe cei morţi la sfatul nostru. Vechii greci votau cu pietre, ei vor vota cu pietre de mormânt. E cât se poate de regulamentar şi de oficial, de vreme ce majoritatea pietrelor de mormânt, ca şi majoritatea buletinelor de vot, sunt marcate cu o cruce.“ (G. K. Chesterton, Ortodoxia sau dreapta-credinţă, Ed. Paralela 45, 2000)
... sau fara sa tinem cont de ce-au facut antetraitorii nostrii, de idealurile si sacrificiile lor, inseamna ca suntem o tara de plante ..........cu multa buruiana! .... prea multa .. :cry: :oops:
Frumos grait Arlane!
Sunt total de acord cu tine. Eu ziceam ca MACAR unii dintre noi sa ducem mai departe traditia, considerand ca democratia e un lux, iar eu n-am bani sa mi-o procur. Daca vom reusi sa le combinam, dupa cum zici, precum au facut catolicii atunci le vom face concurenta serioasa si se vor sesiza ca de fiecare data si, iar ne vor sari la gat. De ce?! Suntem originali comparativ cu ei. Nu ofensez fratii intr-o credinta fiindca stiu ca nu toti si-au ales dogma, iar cei ce practica aceasta in deplina comuniune cu semenii sai nu merita jigniri.
Se zice ca personalitatea omului nu se schimba ci numai caracterul. Daca Matale scoti astea din caracter inseamna ca fondul e mult mai bogat si sunt onorat sa stam la aceeasi masa.
Respect si viata lunga!
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Deceneu »

Offtopic : popa , preot , ministru , presedinte etc = 0 ptr mine, de multa vreme nimeni nu a mai facut nimic ptr tzara asta , fiekre trage pe unde poate
" NU m-a crescut tzara asta , m-au crescut ai mei cu greu " -Ombladon.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Miyagi »

„Tradiţia ar putea fi definită ca o extindere a drepturilor civile. Tradiţia înseamnă să dai drept de vot celei mai obscure dintre clase, strămoşilor noştri. E democraţia celor morţi. Tradiţia refuză să se supună măruntei şi arogantei oligarhii a celor care se întâmplă să umble pe pământ. Toţi democraţii obiectează la descalificarea oamenilor prin accidentul naşterii; tradiţia obiectează la descalificarea lor prin accidentul morţii. Democraţia ne spune să nu neglijăm opinia unui om cumsecade, chiar dacă acesta este grăjdarul nostru. Tradiţia ne cere să nu neglijăm opinia unui om cumsecade, chiar dacă acesta este străbunul nostru. Eu oricum nu pot separa cele două idei, democraţia şi tradiţia. Mi se pare evident că reprezintă una şi aceeaşi idee. Îi vom avea pe cei morţi la sfatul nostru. Vechii greci votau cu pietre, ei vor vota cu pietre de mormânt. E cât se poate de regulamentar şi de oficial, de vreme ce majoritatea pietrelor de mormânt, ca şi majoritatea buletinelor de vot, sunt marcate cu o cruce.“ (G. K. Chesterton, Ortodoxia sau dreapta-credinţă, Ed. Paralela 45, 2000)
-------------------------

Nimeni nu a putut sa desprinda izvoarele din existenta contemporana. Toate legislatiile sunt fondate pe izvoarele de drept. De aici si aparitia interpretarilor, implicit si complicarea jurisprudentei. Una dintre tehnicile interpretarilor se cheama: interpretarea istorio teleologica si trateaza raportul dintre legile dintr-o anumita vreme si cutumele. Intr-o tara puternica care-si respecta regulile aceasta este prima tehnica supusa analizei dintr-un proces. Apoi urmeaza interpretarea gramaticala, cea cu litera si spiritul legii. De-aia aceste tari stau la masa granzilor ca stiu ca daca se abat de la regula vor crea haos in buna oranduire. Aservindu-ti legiuitorul il vei tine pe muritorul de rand departe de a vedea esenta existentiala ( limbaj de lemn pentru unii, dar romanesc pentru "prostime" - multime. Chintesenta daca vreti. ) La noi asta se intampla, exact din acele vremuri. De cand nu mai avem un Deceneu sau un mos Ion Roata care sa ne indrume si sa ne tina fragezi. Ne-am stricat odata cu materializarea intereselor stapanilor nostrii preluandu-le obiceiurile.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Miyagi »

Deceneu wrote:Offtopic : popa , preot , ministru , presedinte etc = 0 ptr mine, de multa vreme nimeni nu a mai facut nimic ptr tzara asta , fiekre trage pe unde poate
" NU m-a crescut tzara asta , m-au crescut ai mei cu greu " -Ombladon.
Pentru tine trebuie sa faci tu. Tara asta e facuta si din tine. Nu mai astepta de la altii si pune-te pe treaba. Vei avea si satisfactii.
Si cand Ombladon a ramas singur?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..... s-a apucat sa faca si el mici Ombladoni care il intrebau destul de des cum l-au crescut bunicii pe el. Era mare fericire-n casa cand isi aducea aminte si asta de cate o poveste.
Noi iarna adormeam cu taciuni trosnind in soba si cu povestile de la Cotul Donului sau din lagarul din Siberia, cu traznaile adolescentine ale bunicului pe cand lucra la curtea domneasca, etc.
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Deceneu »

Da , si eu fac tzara asta . Si incerc sa fiu un bun roman. nu arunc gunoaie pe strada , la peste plec cu sacu menajer dupa mine de fiekre data , dau locu la batrani in ratb, etc.Sunt nationalist, nu halesc tzigani , turci, arabi, jidani , etc.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Miyagi »

Deceneu wrote:Da , si eu fac tzara asta . Si incerc sa fiu un bun roman. nu arunc gunoaie pe strada , la peste plec cu sacu menajer dupa mine de fiekre data , dau locu la batrani in ratb, etc.Sunt nationalist, nu halesc tzigani , turci, arabi, jidani , etc.
E un inceput :D . Sa ai si firele intinse anul asta si vei vedea ca e mai bine sa fi optimist.
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Deceneu »

Si dvs.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Lorelai »

Deceneu, de unde stii ca nu sunt evreu ? De ce ma faci jidan ?
Cine iti da acest drept ? Intelepciunea pe care o ai de prin 90' incoace ?
Spui multe prostii, te sfatuiesc ori sa-ti revizuiesti comportamentul ori sa dispari.
Preferabila e prima varianta, totul e la latitudinea ta !
Iar tu Miyagi te rog sa fii mai atent cand imparti felicitari si urari
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Lorelai »

Deceneu wrote:Da , si eu fac tzara asta . Si incerc sa fiu un bun roman. nu arunc gunoaie pe strada , la peste plec cu sacu menajer dupa mine de fiekre data , dau locu la batrani in ratb, etc.Sunt nationalist, nu halesc tzigani , turci, arabi, jidani , etc.
Am citat, ca nu cumva sa se stearga
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by rebeu »

Lorelai wrote:Deceneu, de unde stii ca nu sunt evreu ? De ce ma faci jidan ?
Cine iti da acest drept ? Intelepciunea pe care o ai de prin 90' incoace ?
Spui multe prostii, te sfatuiesc ori sa-ti revizuiesti comportamentul ori sa dispari.
Preferabila e prima varianta, totul e la latitudinea ta !
Iar tu Miyagi te rog sa fii mai atent cand imparti felicitari si urari
Şi eu am citat... tot aşa... ca să nu se şteargă...

Cine-ţi dă dreptul să faci poliţie p-aici? Că asta faci. Cred că adminul ar trebui să aplice în sfârşit nişte ban-uri... că prea se cred unii dumnezei...

LE: CER APLICAREA ARTICOLULUI 2 litera b din regulamentul forumului.

b. atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.
Last edited by rebeu on 16 Aug 2011, 20:39, edited 1 time in total.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Miyagi »

Iar tu Miyagi te rog sa fii mai atent cand imparti felicitari si urari[/quote]
Nu inteleg la ce te referi Dane? Daca e vorba de asocierea pe care o face un copil cu iredentismul, sovinismul, nazismul, etc ce pare teribila, zic ca ai putea sa abordezi problema mai matur. Taindui-o asa brusc il vei pierde sau chiar il vei transforma in ceea ce zice. Daca e insa altceva, te rog sa-mi spui.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Lorelai »

Simate Rebeu, bunul simt imi cere sa fac politie aici.Daca asta ai inteles ca fac.
M-ai surprins cu interventia, te credeam mai intelept, sau poate esti, dar de, multa minte si multa prostie,este treaba ta daca iti plac sau nu evreii, dar eu sincer nu ma simt confortabil cand cineva pe un forum public emite asemenea teorii, care, iti convine sau nu sunt chiar condamnate de lege.
Si se mai gaseste cate unul sa aprobe. Sau chiar doi.
"jidan''' este o expresie jignitoare , peiorativa pentru un evreu.
Cine are dreptul sa foloseasca aceste expresii pe un site public ? Nu mai vorbesc de celelalte etnii invocate de personajul respectiv.
Pentru interventie, ar trebui sa te auto banezi si sa te duci sa te racoresti pe undeva.
Eu nu am jignit pe nimeni, am invitat la autocenzura.
Vrei sa stii ceva ? Nu sunt evreu. Dar daca eu am simtit ce am simtit, ce au simtit cei cativa evrei care sigur fac parte din aceasta Asociatie ?
Ma simt un om liber, care imi aleg prietenii dupa calitatile lor, nu dupa apartenenta la o religie sau etnie.
Ca si constructor, am lucrat si lucrez si acum cu multi tigani, cu unii sunt chiar prieten si am tot respectul pentru ei. Si am cunoscut si turci, si arabi, persoane foarte repectabile.Nu sunt toti la fel,dar nici romanii nu sunt toti la fel.
Cu regret ca am fost nevoit sa scriu aceste lucruri,
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Lorelai »

Pentru Miyagi
Imi pare rau daca "frang aripile unui tanar".
Sper sa -i ramane pene cat sa faca ceva frumos in viata.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Dumitrescu Iancu »

Radule,nu cred ca este cazul de banari ...Sau,daca ar fi sa fie,nu prea stiu cu cine ar trebui sa incepem..Cred ca Lorelai a facut precizarile necesare,poate si Deceneu trebuie sa faca pasul inapoi,chiar daca e dificil la varsta lui...
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Lorelai »

Iancule, cu toata prietenia, eu nu am facut si nici nu voi face vreun pas inapoi la ceea ce am afirmat.
Pentru ca aici e vorba de printzipuri, care ori exista, ori care vasazica nu exista.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Dumitrescu Iancu »

Lorelai wrote:Iancule, cu toata prietenia, eu nu am facut si nici nu voi face vreun pas inapoi la ceea ce am afirmat.
Pentru ca aici e vorba de printzipuri, care ori exista, ori care vasazica nu exista.
Nici nu am spus ca ai facut un pas inapoi,Dane.Am spus ca ai facut niste precizari care mie mi s-au parut oportune.Pasul inapoi trebuie facut,in opinia mea,de Deceneu.Poate nu m-am exprimat foarte clar.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by rebeu »

Nu-mi permit să fac referire la bunul simţ. Mai ales în cazul de faţă, ar fi inutil.

Este vorba de o atitudine REPETATĂ (nu numai faţă de Deceneu) în care ataci persoana şi-ţi permiţi să dai directive. Aici nu este firma ta şi nu ai dreptul decât la o OPINIE! Moderatorii şi administratorul au ca sarcină ceea ce tu încerci să impui. Eu nu cer decât respectarea şi aplicarea regulamentului, pentru că nu este prima dată când m-ai deranjat cu mesajele tale puternic agresive.

Dacă cumva greşesc şi între timp ai cumpărat acest site ar fi cazul să anunţi public acest eveniment să ştiu ce să fac.

Până atunci în schimb mă consider jignit de atitudinea ta (cu tonul şi cu vorba) şi cer să fii pus la punct. Nu eu sunt cel care trebuie s-o facă ci cei care au făcut regulamentul şi care ar trebui să-l şi aplice.

Nu mă interesează care este originea etnică a nici unuia de aici, nu o consider relevantă pentru forum. Iar contextul în care a fost folosit termenul la care te referi este unul general, formal. Cuvântul există şi în DEX. Acum ce facem? Suspendăm şi DEX-ul pentru că foloseşte şi explică unele cuvinte care unora nu le sună bine?

Conform constituţiei României referirea la monarhie ar putea fi interpretată în fel şi chip. Tot conform legilor la care faci apel.
Sau... aici nu le mai aplicăm tot p-alea...

N-am de gând să mă autobanez... în schimb chiar îţi sugerez s-o faci.

Şi ca să întelegi... n-ai frânt aripile unui tânăr ci te-ai făcut din nou de râs.

@Iancu Nu este vina mea că s-a ajuns aici. Dacă aplicaţi regulamentul afişat atunci nu se ajungea aici. Înţeleg că "juriul" a hotărât că Deceneu a greşit şi Lorelai este scos basma curată... hummmm... şi asta este considerat drept? Până la banări mai există şi avertismente. Chiar trebuie să caut în forum si să postez citate din mesajele cel puţin ofensatoare postate de Lorelai? Dacă am lasat o data nu inseamna ca trebuie s-o las mereu.

Ar fi totuşi un bun început chiar banarea lui Lorelai. Aşa... ca exemplu.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Locked

Return to “Lege, fără tocmeală”