AVEM CURTE REGALA

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

AVEM CURTE REGALA

Post by Miyagi »

Astazi s-a creat precedentul. Incepand de astazi traditiile romanesti vor purta pecetea casei regale. Sper din tot sufletul ca toti iredentistii vor face pasul inapoi si ca vom avea si dinastie.
VIVAT COROANA! VIVAT MIHAI, REGE AL TARII ROMANIA!
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by ALIN66 »

Normal ar fi sa-l avem si-n fruntea tarii...ca o reparatie a istoriei!

REGELE si PATRIA!
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Miyagi »

Pentru asta ar trebui sa-l si punem. Daca-l vrem va trebui sa ni-l insusim sau asumam.
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by evergreen »

crede cineva ca se va permite (din afara) restaurarea monarhiei? crede cineva ca la turma amatoare de manele si de cancan-uri se poate ajunge altfel in afara de infometare si pungi de pomana? crede cineva ca se poate atrage atentia altfel decat maimutarindu-se si incuscrindu-se cu subspeciile cu burta si orwo color? crede cineva ca dupa 20 de ani de indobitocire a majoritatii se va schimba ceva? problema e ca nici nu merita sa se schimbe, fiecare (din majoritate) are ceea ce merita, ce a ales prin vot sau prin absenta.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by arlan »

nici la 1866 nu ni s-ar fi permis si nici turma n-a ales, dar era alta clasa politica, educata si intelectuala, nu derbedeii si haimanalele d'acum ....si cu sporturi nationale : furtul, inselatoria, coruptia, spaga, evaziunea, injuratul ....
INSTITUTIE MONARHICA, asta-i cheia, si-o justitie pe mana regelui si Constitutie britanica ...... in 10 ani e boboc Regatul Romaniei.
TG&C
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
murphy7
Posts: 75
Joined: 31 May 2010, 18:55

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by murphy7 »

arlan wrote:in 10 ani e boboc Regatul Romaniei.
La modul cum am fost noi in stare sa compromitem si cele mai bune idei mi-e teama ca, dupa 10 ani, vazand ce se intampla pe la noi, britanicii ar reevalua foarte serios monarhia.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by cezar »

evergreen wrote:crede cineva ca se va permite (din afara) restaurarea monarhiei? crede cineva ca la turma amatoare de manele si de cancan-uri se poate ajunge altfel in afara de infometare si pungi de pomana? crede cineva ca se poate atrage atentia altfel decat maimutarindu-se si incuscrindu-se cu subspeciile cu burta si orwo color? crede cineva ca dupa 20 de ani de indobitocire a majoritatii se va schimba ceva? problema e ca nici nu merita sa se schimbe, fiecare (din majoritate) are ceea ce merita, ce a ales prin vot sau prin absenta.
Sa nu aruncam problema asta in spinarea celor din afara ! In fond, s-au mai vazut cazuri relativ recent (exemplu Spania !- si ce bine le-a prins!).

Aici e vorba de lipsa de calitate a clasei politice si de parametrii unui popor amorf si usor de manevrat !
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Miyagi »

cezar wrote:
evergreen wrote:crede cineva ca se va permite (din afara) restaurarea monarhiei? crede cineva ca la turma amatoare de manele si de cancan-uri se poate ajunge altfel in afara de infometare si pungi de pomana? crede cineva ca se poate atrage atentia altfel decat maimutarindu-se si incuscrindu-se cu subspeciile cu burta si orwo color? crede cineva ca dupa 20 de ani de indobitocire a majoritatii se va schimba ceva? problema e ca nici nu merita sa se schimbe, fiecare (din majoritate) are ceea ce merita, ce a ales prin vot sau prin absenta.
Sa nu aruncam problema asta in spinarea celor din afara ! In fond, s-au mai vazut cazuri relativ recent (exemplu Spania !- si ce bine le-a prins!).

Aici e vorba de lipsa de calitate a clasei politice si de parametrii unui popor amorf si usor de manevrat !
Foarte corecta si oportuna interventia insa eu as lua exemplul Bulgariei ca-i mai aproape. De cand coroana bulgara a inceput sa fie activa au aparut managerii straini si n-a durat mult pana "fratii nostrii" s-au evidentiat. E adevarat ca doar pe un mic palier insa acel palier a tinut Bulgaria vie si a ingropat Grecia. Nu uitati Domnilor ca masoneriile invart lumea, iar o curte regala stie cum sa lucreze cu ele. Eu sper in continuare ca ajutorul ce ni-l da aceasta decizie, fie ea si simbolica, va contribui la zidirea maturitatii populare de care ducem lipsa in viata asta si ca expansionistii vor lua aminte si vor face pasul in spate dupa cum am mai spus. Daca un habsburg de sange a renuntat pentru a proteja traditiile statale in pur stil romanesc atunchi neohortystii ar trebui sa taca pe veci.
Vis a vis de ceea ce s-a intamplat in 1866 nu pot sa spun decat ca a fost o alta golaneala romaneasca din care cred ca si Mihai a invatat. De ce a trebuit ca Bratianu sa participe la acea Locotenenta de Stat si sa-l inlature pe Cuza? Nu era deajuns precedentul creat de Cuza prin asumarea domniei celor doua tari? Bineinteles ca novicii vor spune ca asa erau vremurile si mai eram amenintati de fanarioti. A facut si Carol I ceva bun insa ca ne-a invatat cum sa ne combinam cu rusii ca sa scapam de turci. Din pacate pe Mihai si pe ceilalti rusi i-a prins tot un habsburg pe picior gresit. Hitler. A avut taria sa i se impotriveasca si ne-a invatat ce inseamna onoarea. Au venit comunistii si ne-au dezvatat. Lucrurile insa nu se uita si ar fi bine sa le redescoperim ca in ele constau valorile noastre si astea ar fi bine sa le transmitem mai departe prin copii nostrii odata cu pescuitul ;) .
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by ALIN66 »

iar in continuare comunistii si oportunistii,lichelele si parsivii nu vor si nu vor vrea asa ceva......nu doresc binele tarii ,nu se gandesc la tara !
In 1990 am fost singura tara excomunista(sa-i zic asa) care si-a tinut REGELE pe aeroport nepermitind-ui intrarea in tara in care S-a nascut,ca de nu a mancat salam cu soia si nu a invatat la Moscova! Inca prostirea si manipularea maselor merge si tine !!!!
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Deceneu »

Care rege ?...
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by cezar »

Deceneu wrote:Care rege ?...
Mihai I de ROMANIA !
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by G_H »

MIHAI I de ROMANIA !
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Deceneu »

:)) Care a facut , Ce? ptr tzara?
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Lorelai »

Deceneu wrote:) Care a facut , Ce? ptr tzara?
Mai bine iti spuneai " Decretel "
Pui intrebari la care nu se merita a se da raspuns .
Ar fi inutil.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by mikcutu »

salut Dane, nici eu nu stiu ce a facut exact regele pentru tara si pentru noi romanii?
poti sa ne dai cateva exemple, te rog?

PS: chiar nu stiu nimic din ce a facut el.singurele lucruri pe care le stiu despre el sunt ca a fost fortat sa abdice la o varsta destul de mica si apoi ca dupa revolutie a aparut pe tabloul Romaniei carandu-si drepturile inapoi... :(
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Lorelai »

Salut Mikutu !
Tie iti raspund.
Primul lucru pe care l-a facut a fost mutarea de la 23 august 1944.Pentru ca el a facut-o, nu comunistii.
La o varsta frageda, cum ai spus si tu.
Ce lucru a cerut care nu a fost al lui ( a familiei sale )?
Si unde le-a carat ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by G_H »

Bine ca au avut grija ceilalti sefi de stat ai tarii noastre sa faca numai lucruri bune pentru tara ( atat inainte sa ajunga sefi de stat cat mai ales dupa aceea...)
Privesc maretele umbre...Gheorghe Gehorghiu Dej, Nicolae Ceausescu, nu pot sa-mi iau ochii de la cei contemporani cu noi...Ion Iliescu, Emil Constantinescu...ca sa ma refer numai la cei care si-au incheiat operele de marire a patriei noastre sau macar definitiv conturile cu sefia statului...
Daca privesc si numai din punct de vedere economic (nu mai vorbesc de educatie -si nu in sensul acumularii de doctorate contra bani sau favoruri-, relatii pe plan extern, etc) si este mult mai ieftin un monarh constitutional ...
Ca sa ajunga la putere primii doi GGD si NC nu mai stau sa socotesc ca este evident...
Pentru cei din zilele noastre ne costa:
- campaniile electorale din 5 in cinci ani, extrem de scumpe, atat cheltuieli directe precum si indirecte (pomeni electorale, etc.) toate pe buzunarul contribuabililor;
- perioadele (scurte) dintre campanii caracterizate prin anti-politica, frane, populisme, trase deopotriva de opozitionari si de putere pentru acumularea de control in toate campurile de activitate(in final tot bani, ingrozitor de multi bani).
........mi se face lehamite sa mai continui....
numai citind pe fuga cele de mai sus, devine foarte clar ca un monarh care, presupunand prin absurd, ca nu a facut, si, nu va face nimic vreodata pentru tara, (este suficient sa fie onest fata de poporul sau), este infinit mai ieftin si se traduce in bani mai multi in buzunarul contribuabililor, sau in investitii, sau in cultura sau in ce vreti dumneavoastra...Daca se mai si apuca sa faca ceva bun pentru tara......atunci....
In esenta:
sa ne gandim cum anume vrem sa fie alcatuit sistemul pentru binele nostru, sa facem intersectie intre "binele" fiecaruia ca sa determinam ce inseamna bine comun, dupa care vom sti ce sa cerem politicienilor..

Fir intins!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by mikcutu »

Lorelai wrote:Salut Mikutu !
Tie iti raspund.
Primul lucru pe care l-a facut a fost mutarea de la 23 august 1944.Pentru ca el a facut-o, nu comunistii.
La o varsta frageda, cum ai spus si tu.
Ce lucru a cerut care nu a fost al lui ( a familiei sale )?
Si unde le-a carat ?
Sincer eu unul nu sunt convins ca a fost intr-adevar un lucru prolific. Uitandu-ne la statele impotriva carora au fost intoarse armele, bag de seama ca TOATE o duc mai bine decat Romania.
De asemenea, arestarea lui Antonescu, crezi ca a facut-o el de capul lui, ca si-a dat seama ca nu mai este bine pentru populatia tarii sa fie Antonescu la putere?! ...asta dupa ce "La 10 mai 1941, de ziua națională a României, prin decret semnat de Ion Antonescu, regele Mihai a fost înălțat la gradul de mareșal, bastonul fiindu-i înmânat de conducătorul statului.[7]" (citat din http://ro.wikipedia.org/wiki/Mihai_al_Rom%C3%A2niei)

Eu nu numai ca nu cred asta, ci sunt convins ca a facut-o la cererea rusilor.
Za dacs cam from za tracs!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Claudiu »

Ce sa-i faci, a fost prins la menghina sau intre secera si ciocan. :) Era si prea tinerel... Eu zic sa-l iertam. :lol:
A fost regele Romaniei, totusi, si merita respectat indiferent de cum a stiut sau a putut sa faca fatza situatiei foarte delicate din acea perioada.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by cezar »

& Deceneu si Mikcutu

Intr-o monarhie constitutionala, regele domneste, dar nu guverneaza.

Si-a legat numele de actul politic de la 23 august, a refuzat sa ratifice legile comuniste din perioada 1945-47 (asa numita "greva regala"), a abdicat, fiind amenintat cu diverse (posibile) atrocitati comise de comunistii-marioneta sustinuti de Kremlin, cu ajutorul armatei sovietice de ocupatie...iar pana la urma, este nepotul lui Carol I si Ferninand. Numai atat si ar fi fost suficient !

Dar presedintii Romaniei ce au facut bun? Ca rau au facut destul ! Si inca fac !
Locked

Return to “Lege, fără tocmeală”