AVEM CURTE REGALA

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by rebeu »

Hummm... nu mă pot abţine...

Păi... de exemplu... acum nu mai sunt ruşii la putere în ţară...
Sau mai sunt?
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by ioanrv »

Eu vad lucrurile asa: la un moment dat a fost nasol si s-a tirat, acum e iarasi bine si s-a imbuibat...Restul e vrajeala, harneala si palavrageala.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by modigliani »

ioanrv wrote:Eu vad lucrurile asa:..............
Iar eu spun ca ..... monarhia , comunismul , capitalismul , .... etc , sunt forme politice de guvernare total perimate la nivelul la care a ajuns omenirea in acest moment . Avem ( Lumea in general , nu doar acest popor ) nostalgii , tendinte sau preferinte de toate genurile . Unii din niste considerente , altii din altele . Fiecare - cum gandeste .......

Iar acum , ca sa fiu on topic , sunteti foarte siguri ca ,, Monarhia salveaza Romania ? " ( asa cum urlam smintiti prin anii '90 convinsi fiind ca stim ce urlam ) . Eu tind sa cred ca nu . Si niciun altfel de organizare politica . Pe scurt , parerea mea , pe lumea asta ...... treaba sa-mputit de tot . Este imperios nevoie de o alta viziune . Si insist : LA NIVEL MONDIAL !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Lorelai »

De fapt eu am incercat sa dau un raspuns, e adevarat cat mai in fuga, unei intrebari puse de un tanar, cred eu, crescut si scolit in anii comunismului.
Daca e sa fiu corect, si eu am crescut in aceleasi conditii, dar anumite circumstante de ordin sa zicem familial, plus un neastamparat apetit de cunoastere a tot ce e interzis sa stii, plus libertatea de dupa revolutie m-au facut sa gandesc intr-un anumit fel.
Nu sunt monarhist, dar respect familia regala care a domnit in Romania.
Un lucru pe care il detest, fara a ma referi sub vreo forma la persoanele care participa la aceasta discutie, este ignoranta si lipsa de pregatire politica a multor cetateni. Iar adevarata nenorocire a Romaniei e ca sunt multi, foarte multi.
Presedintele este tiran, politicienii corupti si nepregatiti, politia corupta, armata ca vai de ea, biserica hulpava,judecatorii corupti, doctorii numai pe spaga, legile strambe...Deci nu credem in nimic, totul e permis, ( hotarat lucru, sistemul e de vina, noi nu am face ceva urat ) altfel suntem prosti.
Nu conteaza ce a facut sau nu a facut Regele pentru tara, el exista !
Stimate Pictor, gandeste-te ca ar fi posibil sa te afli langa un grup de englezi cand canta imnul. Ai avea chef sa le tii teoria ta ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by rebeu »

La fel ca şi noi, englezii ăia (care cel mai probabil ar sări la bătaie) sunt VICTIMELE EDICAŢIEI PE CARE AU (AM) PRIMIT-O. Toţi suntem victime, inclusiv tu. Inclusiv eu.

Cine-i de vină că ţara asta este aşa cum e? Regele? Dej? Ceauşescu? Iliescu? Constantinescu? Băsescu? Nu cumva şi tu eşti de vină? Nu cumva şi eu? TOŢI suntem de vină. Ne-am complăcut (şi încă ne complacem) cu minima rezistenţă dând vina pe grijile zilnice, că vezi nene tre' să mâncăm şi noi ceva...

Asta am clădit... asta avem.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Lorelai »

Radu, nu esti tu de vina, nu sunt eu de vina, amandoi suntem divina !
Ai dracu ' victime !
Ca la noi sunt mielusei !
Eu cred ca pana si marea noastra revolutie din decembrie 89, ca si alte miscari ulterioare, a avut, si nu putine, elemente de miscare a maselor , care la un moment dat devin miscari de huligani. Dar asta e o alta teorie.
Respect pe cei care au crezut si au avut curajul sa creada in ceva mai bun, dar cred ca sunt mult mai putini decat cei care se impauneaza acum cu asta.
Vezi stirea de azi cu revolutionarul nr 1.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Claudiu »

Serios ? Da` eu de ce sa fiu de vina? ca nu l-am votat nici pe Iliescu, ptr. ca nu aveam cum, cu FSN-ul lui cu tot, nici pe Constantinescu, ca am votat pe altcineva, nu l-am votat niciodata pe Basescu...si nici nu mi-am dorit cu mare ardoare revolutia (cica) din `89. Eram un putzoi de 14 ani in `89. Asa ca, eu de ce sunt de vina, fratilor, ca tzara merge cu curu`? Mai bine ati da un raspuns la intrebarea: ce este de facut de acum incolo ? De cine-i de vina, mi se cam rupe.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by rebeu »

Păi repet: asta am clădit... asta avem!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Lorelai »

Mai bine va fi cand majoritatea va crede in ceva,in conducatori, intr-un set de valori si legi si fiecare va fi convins de faptul ca cine nu respecta aceste lucruri va fi pedepsit de sistem.( vorbesc de valori si legi )
Nu e neaparat vorba de regalitate.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Claudiu »

Ok, atunci haideti sa credem cu totii ca va fi mai bine crezand orbeste in conducatori cand ne spun ca sunt prea multi bugetari si e cazul sa mai dispara din ei, cand preturile o iau in sus si salariile scad vertiginos, cand patronii "angajeaza" la negru si te trezesti la batranete ca esti in plus, s.a.m.d. Multe mizerii ale conducatorilor ar mai fi de insiruit aici, dar ma opresc, ca imi vine sa borasc.
Eu ma intreb de ceva timp, chiar nu se gaseste niciun "bolnav psihic" care nu mai are nimic de pierdut, sa-i dileasca pe acesti conducatori grijulii cu poporul care i-a ales ? :?
Pacat, ca, asa, vad zi de zi la stiri cum se omoara fraierii intre ei, uitand probabil adevarata cauza care-i aduce in starea asta...
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by modigliani »

Lorelai wrote: Stimate Pictor, gandeste-te ca ar fi posibil sa te afli langa un grup de englezi cand canta imnul. Ai avea chef sa le tii teoria ta ?
Dane , m-ai inteles gresit . Nu am nimic impotriva monarhiei , dar ..... nici n-o sustin . Sunt franc si spun ca n-o cunosc decat din auzite , istorie si lectura . N-am trait-o .
Am trait comunismul , dar nu l-am vazut cu ,, ochelarii " parintilor mei . Tanar rocker , parul in coada de cal - fugeam de sectorist care avea o idee fixa , sa ne tunda cu foarfeca de gradinarit . Si mai plecam la munte cu nasu' . Si alte alea , nevinovate .
Capitalismul ..... doar ce-am auzit despre el . Pentru ca ce-i la noi e un mare kkt balcanico-manelisto-bullshit0-varza . E ce vrei , numa' capitalism ..... nu .

Spun insa ca nicaieri in lume nu mai sunt valabile ( si aplicabile - in sensul benefic si prolific ) toate aceste oranduiri politice . Repet si insist , sunt total perimate . Omenirea ( la cat s-a dezvoltat , la cat a evoluat , la ce tendinte are ) nu se mai poate supune niciunui consacrat sistem politic . Nu din reavointa , ci din .... neputinta .

....................................................

Si acum PERSONAL referitor la englezi ( :lol: :lol: :lol: ) : sunt natiunea pe care o sfidez cel mai mult in lume . Mi se rupe de eticheta si emfaza cu care intoneaza ei un imn ..... in care nu mai cred demult . Sunt prizonierii unui modus vivendi . O natiune stinsa , un ADN omogenizat pana la gri , lipsiti de farmec si ,, culoare " , spelbi si goi pe dinauntru . .... Samd .

Disperarea afisata de catre ei , durerea etalata la moartea Dianei sunt cel mai bun exemplu ca-n subconstient INTREAGA NATIUNE Engleza persifleaza si sfideaza monarhia . Nimic mai evident ca dincolo de doliu ii amuza teribil nervii reginei si fraierului aluia de print . Practic nu plangeau o printesa , plangeau un simbol ce s-a opus regalitatii si pe care-a ,, zana " din popor a sfidat-o dezinvolt . Mai exact , nu era doliu , era solidaritate . ...... In sfarsit - lor asa le place . Cu regina , dar sa traiasca .... binisor ( au atins si ei timpurile in care nu mai pot spune ,, bine " ) .

Lipseste-i de monarhie ..... Or sa se aseze-n kur pe jos , or sa-si suga degetu' aratator si-or sa inceapa sa planga nestiind dincotro rasare soarele maine dimineata .

Concret : intonarea ( dupa multe repetitii ) a unui imn pe-un stadion ( sau whereever ) nu-i deajuns sa ma impresioneze . Mult mai mult impact au asupra mea brazilienii care DIN SUFLET ne arata an de an un Carnavalle del Rio plin de viata ( indiferent de ce regimul politic sub care traiesc , indiferent de conditiile ( uneori ) precare la care-i supune viata . SUNT UN POPOR VIU !!!!!
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Lorelai »

Intotdeauna o sa respect parerea celuilalt, chiar daca nu sunt de acord cu ea, atat timp cat persoana arata ca a meditat la ce spune.
Pana la urma, hai fratilor la o pescuiala. Mai dezbatem acolo !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by laloi »

Lorelai wrote:Pana la urma, hai fratilor la o pescuiala. Mai dezbatem acolo !
Eu am lansat o intentie la rubrica respectiva, dar nici o miscare, 2-3 interventii, pe cand aici au si iesit brusc 3 pagini... eu unul nu inteleg si basta cum ar trebui sa arate un forum de pescuit, daca acu in plin sezon se pune orice la cale numai partide de pescuit nu.... :evil: Monarhia salveaza pestii din Romania :mrgreen:
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Lorelai »

Asa e, am vazut, dar nu s-a hotarat unde, mai mult spunea Daniel de accesul acolo.
Unde ?
Hai la noi "acasa" pe Snagov !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by laloi »

Mersi de invitatie, dar deja m-am hotarat unde sa merg, am scris acolo unde, si deja l-am cooptat si pe Paulleta, a fost singurul amator de pescuiala.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Lorelai »

Fire intinse, eu ma duc pe Snagov.
Ne laudam dupa aia fiecare ce a facut.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by laloi »

Lorelai wrote:Fire intinse, eu ma duc pe Snagov.
Ne laudam dupa aia fiecare ce a facut.
Pai din cate am inteles, tu "stai" pe Snagov :) Fir intins.
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Deceneu »

OffTopic : Mda.. daca fac eu o afirmatie (sau pun o intrebare ) nu e luata in seama, daca intreba un membru mai vechi, i se raspunde. cum sa numesc asta?
Nu am crescut in regim comunist ptr k din fericire (sau nu ) ptr mine .. la revolutie inca se mai gandea mama daca ies in 89 sau 90. Nu am votat niciodata si nici nu am sa o fac prea curand.
ontopic : nu inteleg dc faceti atata zarva cu regele mihai. repet . ce a facut el ptr tzara ? in cei nici 2 ani de "mandat" . Putea sa fie si fisu lui papa al 2-lea , problema s-a pus .. ce a facut , nu din ce neam se trage. E drept ca nici nu a avut timp si al varsta lui nu lua deciziile singur.. defapt nu prea le lua el, dar mi se pare de prost gust sa vina dupa "1048" de ani sa isi cerea drepturile.... . Si daca vorbim de... " nu conteaza ce a facut important e k e " , inseamna k aici avem multi simpatizati ai lui Boc , Base , Nastase , etc.... k nici ei nu au facut nimic bun.. dar important e k ii avem!
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by arlan »

mikcutu wrote:salut Dane, nici eu nu stiu ce a facut exact regele pentru tara si pentru noi romanii?
poti sa ne dai cateva exemple, te rog?

PS: chiar nu stiu nimic din ce a facut el.singurele lucruri pe care le stiu despre el sunt ca a fost fortat sa abdice la o varsta destul de mica si apoi ca dupa revolutie a aparut pe tabloul Romaniei carandu-si drepturile inapoi... :(
Sunt monarhist pentru că sunt democrat. Prin urmare, cred că forma oricărei ordini politice ar trebui să fie determinată de aspecte precum voinţa poporului, tradiţiile şi obiceiurile lui, preocuparea pentru familie şi comunitate, precum şi pentru viitorul unei ţări. Iar monarhia este cea mai înaltă formă de democraţie.
La aceasta mi se va răspunde, în primul rând, că democraţia se bazează tocmai pe o astfel de ordine, pe care tirania o neagă; că democraţia pune în primul plan voinţa poporului, iar monarhia, voinţa tiranului. Totuşi, este limpede pentru mine că, mai ales în forma de democraţie caracteristică vremurilor noastre, aceasta permite impunerea voinţei unei minorităţi bine situate, deţinătoare a puterii financiare, conduce la anihilarea obiceiurilor şi tradiţiilor unui popor şi nu este preocupată de viitorul unei ţări. E adevărat că un rege poate fi tiran, dar aceasta este mai degrabă o excepţie decât o regulă.
Tirania reprezintă o deviere de la forma adevărată de monarhie şi se instaurează, în general, în vremuri de declin, dar, chiar şi atunci, regele trebuie să îşi arate susţinerea faţă de o forţă aflată deasupra lui, de pildă, o armată puternică sau o oligarhie comercială. Un rege, la fel ca şi un preşedinte, trebuie să cântărească bine forţele şi interesele din regatul său. Dar regele este liber să chibzuiască asupra justeţii argumentelor, pe când preşedintele nu poate decât să numere voturile. Şi chiar dacă preşedintele ar putea încerca să se ataşeze de o anumită doctrină, până la urmă, singurul lucru de care va fi ademenit va fi puterea; iar puterea aparţine celui care controlează voturile şi care va ajunge, foarte probabil, să controleze şi banii. Şi regele poate fi atras de putere şi bani, dar are libertatea de a fi şi un susţinător al dreptăţii. Şi chiar atunci când regele este un tiran, el poate fi identificat. Mult mai grav este atunci când oamenii trăiesc într-o tiranie pe care nu o pot numi, într-un sistem în care formele democraţiei servesc doar pentru a masca o realitate caracterizată drept tiranie. Este situaţia din vremurile noastre.
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: AVEM CURTE REGALA

Post by Ono »

Deceneu wrote:OffTopic : Mda.. daca fac eu o afirmatie (sau pun o intrebare ) nu e luata in seama, daca intreba un membru mai vechi, i se raspunde. cum sa numesc asta?
ce a facut el ptr tzara ?
Nu fi bleg victimizat! ti-a raspuns Cezar in pagina 2, casca ochii! Asa se prinde pestele!
Locked

Return to “Lege, fără tocmeală”