permis Delta ARBDD 2011

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

permis Delta ARBDD 2011

Post by evergreen »

sal, dupa noul regulament trebuie facut separat de ANPA si permisul de la ARBDD Tulcea, din ce am aflat pana acum se discuta cum ca se pot depune in curand cereri si sa fie cumva scoase tot prin APC 21. stie cineva ceva despre asta, daca s-a miscat ceva in sensul asta pana acum? multumesc
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by evergreen »

se pare ca anul 2011 va lipsi Delta de prezenta membrilor APC 21, din moment ce nimeni nu stie/spune nimic despre permis.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by Lorelai »

Stii cumva cand a intrat in vigoare noul regulament ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

evergreen wrote:se pare ca anul 2011 va lipsi Delta de prezenta membrilor APC 21, din moment ce nimeni nu stie/spune nimic despre permis.
Subiectul a tot fost discutat aici!Daca faceti un mic efort,gasiti destule informatii!
Problema permisului de pescuit ARBDD a ramas,oarecum,in coada de peste!Deocamdata este suficient permisul ANPA(in baza caruia se elibereaza si PG-ul pt Tulcea).Este,in continuare,obligatorie taxa de intrare (sau de vizitare) in Delta,in valoare de 30ron pe an,taxa care se plateste la ARBDD Tulcea.
Cand se va hotara ceva clar vom lua o decizie,in sensul de a ajuta pescarii in obtinerea acelui posibil permis si o vom anunta.Pana atunci,insa,vorbim discutii!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by evergreen »

dupa cum vad, sa dea Dumnezeu, fratilor, sa apara acest permis cand ne-om vedea ceafa fara oglinda, ca deocamdata nimeni nu stie nimic despre treaba aceasta :)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by Lorelai »

evergreen wrote:dupa cum vad, sa dea Dumnezeu, fratilor, sa apara acest permis cand ne-om vedea ceafa fara oglinda, ca deocamdata nimeni nu stie nimic despre treaba aceasta
Prietene, chestia asta seamana cu bolu '
Nu ai liniste asa cum esti ? Nu prinzi peste din cauza acestei surse de ingrijorare ?
Cand va fi va fi , strangem randurile si cureaua ( :mrgreen: ) si mergem inainte !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by evergreen »

nu e vorba de asta, dar ma deranjeaza daca se intampla sa ajung in Delta (poate nu reusesc sa aflu la timp noutatile), noaptea, iar peste zi sa ma trezesc ca nu stiu cine a visat permisul si a doua zi a si intrat in vigoare, chiar daca suna ciudat, ma astept si la asa ceva.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by Lorelai »

Prietene, nu sunt purtatorul de cuvant al acestei asociatii, intervin doar in calitate de coleg.
Dupa cum ai observat, toti membrii, ca si colegi, ne atentionam cand apare ceva nou in legislatie, respectiv postam tot ceea ce ne pare util sa stie toata lumea.
In acelasi timp, ca si cetateni responsabili, suntem obligati sa fim la curent cu legislatia, indeobste pe aria noastra de interes
Deci nu trebuie sa ne astepti tu, chiar noi ne asteptam de la tine sa ne comunici orice schimbare de legislatie, ca sa fim toti colegii si prietenii in garda. Daca vrei, la fel ca semnalizarea de pe sosea cand este radar.
Aici nu e Monitorul Oficial ci doar un grup reunit cu o pasiune comuna.
Repet, parerea mea !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by evergreen »

Lorelai wrote:Prietene, nu sunt purtatorul de cuvant al acestei asociatii, intervin doar in calitate de coleg.
Dupa cum ai observat, toti membrii, ca si colegi, ne atentionam cand apare ceva nou in legislatie, respectiv postam tot ceea ce ne pare util sa stie toata lumea.
In acelasi timp, ca si cetateni responsabili, suntem obligati sa fim la curent cu legislatia, indeobste pe aria noastra de interes
Deci nu trebuie sa ne astepti tu, chiar noi ne asteptam de la tine sa ne comunici orice schimbare de legislatie, ca sa fim toti colegii si prietenii in garda. Daca vrei, la fel ca semnalizarea de pe sosea cand este radar.
Aici nu e Monitorul Oficial ci doar un grup reunit cu o pasiune comuna.
Repet, parerea mea !
intr-adevar ceea ce spui este normal pentru conditii normale, dar la noi nu cred ca se incadreaza nimic in aceste conditii. un exemplu: tot aud peste tot de taxa de vizitator in Delta, de taxa de acces cu masina in Delta (sper sa nu atrag atentia cui nu trebuie pentru asta), dar in ultimii trei ani (nu mai stiu exact de cand exista aceste taxe) nu mi-a cerut nimeni nimic in afara de taxa de bac, asa ca e posibil sa fie o regula sau oricum am dori sa-i spunem de care sa nu se tina cont si prin asta sa nici nu prea crezi ca este valabila pana patesti ca si cu ulciorul. nu ca n-as fi platit, dar am ajuns de fiecare data sa prind ultimul bac si nu-mi mai ardea sa caut pe nu stiu unde sa platesc ce nu mi-a spus nimeni unde trebuie platit pentru ca nimeni din amici nu a platit ca sa aiba ce povesti.asa ca nu intreb de nebun, doar ca sunt curios daca a auzit cineva macar la nivel de discutie ceva despre treaba asta.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

Frate,ti-am spus ceva mai sus ce este cu taxa de vizitator...Ca o platesti sau nu,ca ai fost controlat sau nu,cum te vei descurca daca vei fi controlat,e strict problema ta!Asociatia noastra nu isi asuma obligatia(nici nu are,practic,cum sa o faca)sa platesca aceasta taxa in numele membrilor sai.Mai mult decat atat,nu vad ce s-ar mai putea spune...
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by evergreen »

Dumitrescu Iancu wrote:Frate,ti-am spus ceva mai sus ce este cu taxa de vizitator...Ca o platesti sau nu,ca ai fost controlat sau nu,cum te vei descurca daca vei fi controlat,e strict problema ta!Asociatia noastra nu isi asuma obligatia(nici nu are,practic,cum sa o faca)sa platesca aceasta taxa in numele membrilor sai.Mai mult decat atat,nu vad ce s-ar mai putea spune...
Am inteles din prima, dar daca nu pot ajunge in timpul programului in Tulcea :evil: , care oricum nu stiu cum este in ziua de vineri, cand am fost de cele mai multe ori si cred ca nu sunt singurul, ba din contra, nu vad de ce nu s-ar putea plati taxa aceasta si in alte locatii, pentru ca nu pot merge cand as vrea si proramul de vineri al institutiilor statului stim cum este in general, asa ca nu ni se poate cere sa pierdem o zi ca sa platim aceasta taxa, fara sa mai vorbesc de faptul ca sambata presupun ca n-au program, iar ca sa vin de vineri seara sa stau in Tulcea pana luni dimineata cand duminica seara trebuie sa ajung acasa n-are decat sa faca asta cine o vrea, ca eu in nici un caz. :evil:. Ca sa ti se ceara ceva trebuie sa se creeze mai intai condiitiile pentru asta.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

Crezi ca intereseaza pe cineva cu drept de control programul tau sau al institutiilor unde se plateste taxa?Ala te intreaba:ai sau nu ai?,nu-l intereseaza ce crezi tu!
Cred ca s-a cam discutat tot ce era de discutat pe acest subiect,incepem sa obosim deja colegii de forum...
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by evergreen »

Dumitrescu Iancu wrote:Crezi ca intereseaza pe cineva cu drept de control programul tau sau al institutiilor unde se plateste taxa?Ala te intreaba:ai sau nu ai?,nu-l intereseaza ce crezi tu!
Cred ca s-a cam discutat tot ce era de discutat pe acest subiect,incepem sa obosim deja colegii de forum...
Scuze, nu vreau sa sacai pe nimeni, nu era vorba de programul meu, ci de ideea ca nu poti plati oricand ajungi si daca nu se poate face ceva in sensul acesta, ca sa se poate plati si in alte locatii, sau on line. Nu caut scuze, ci solutii. :?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by Albatrin »

evergreen wrote: Scuze, nu vreau sa sacai pe nimeni, nu era vorba de programul meu, ci de ideea ca nu poti plati oricand ajungi si daca nu se poate face ceva in sensul acesta, ca sa se poate plati si in alte locatii, sau on line. Nu caut scuze, ci solutii. :?
Prietene, ai încercat să dai un telefon la ARBDD să întrebi "ce şi cum" şi apoi să ne spui şi nouă ?
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by johnnie »

Cred ca se poate "cumpara" permis de acces in delta de la magazinele de momeli de la giratoriu. anul trecut, intr-o noapte, cand am trecut pe acolo, am vazut ca aveau si permis ANPA (chiar m-am mirat) si parca si permis acces turist si barca.
Magazinul de care vorbesc eu este primul pe partea stanga, pe strada aia in rampa, drept inainte in loc sa faci dreapta spre Murighiol.
Daca ajunge cineva in curand pe acolo, poate ne informeaza.
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by rebeu »

Magazinul ăla l-am ţinut şi eu minte... blonda aia face toţi banii! :lol: :lol: :lol:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by johnnie »

am rugat pe cineva din tulcea sa viziteze magazinul respectiv: anul asta nu au mai putut sa ia (vanda) respectivele permise.
am vazut zilele trecute pe site la arbdd ca se poate plati intr-un cont al lor si sa pastrezi dovada platii pentru eventuale controale. va tin la curent, incerc sa platesc zilele urmatoare.
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by arlan »

johnnie wrote:am rugat pe cineva din tulcea sa viziteze magazinul respectiv: anul asta nu au mai putut sa ia (vanda) respectivele permise.
am vazut zilele trecute pe site la arbdd ca se poate plati intr-un cont al lor si sa pastrezi dovada platii pentru eventuale controale. va tin la curent, incerc sa platesc zilele urmatoare.
daca mai iei legatura cu ei , te rog sa te interesezi daca e posibila si plata ptr acces barca , acces auto, etc si sa fie acelasi regim, dovada platii cu OP Bancar in caz de control!
multumiri anticipate !!!
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by arlan »

ARBDD - COMUNICAT 1 iunie 2011

Pe teritoriul RBDD practicarea pescuitului recreativ/sportiv în habitatele piscicole naturale se face numai în baza permisului de pescuit recreativ/sportiv emis de către ARBDD. Menţionăm că permisul de pescuit recreativ/sportiv trebuie să fie însoţit de permisul de intrare pe teritoriul RBDD.

Practicarea pescuitului sportiv/recreativ se face pe baza permisului de intrare pe teritoriul RBDD până la aprobarea noului act normativ privind condiţiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, privind regulamentul de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum şi modelul permisului de pescuit recreativ/sportiv.
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by cezar »

arlan wrote:ARBDD - COMUNICAT 1 iunie 2011

Pe teritoriul RBDD practicarea pescuitului recreativ/sportiv în habitatele piscicole naturale se face numai în baza permisului de pescuit recreativ/sportiv emis de către ARBDD. Menţionăm că permisul de pescuit recreativ/sportiv trebuie să fie însoţit de permisul de intrare pe teritoriul RBDD.

Practicarea pescuitului sportiv/recreativ se face pe baza permisului de intrare pe teritoriul RBDD până la aprobarea noului act normativ privind condiţiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, privind regulamentul de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum şi modelul permisului de pescuit recreativ/sportiv.
Permisul de intrare pe teritoriul ARBDD nu reprezinta ceva nou. Numai ca erau putini cei care-l cumparau. Este vorba de o taxa locala, care are alta motivatie si se gestioneaza altfel. N-are legatura cu pescuitul.
Taxa o platesti si daca te duci sa faci plaja la Sulina, sa te plimbi cu barca, sa fotografiezi pasari sau nuferi. Sau, numai sa-ti vizitezi rudele sau prietenii.

Dar, s-a gasit un destept care sa dispuna sa fii controlat de asa ceva daca te gaseste la pescuit ! Ma intreb, daca esti gasit la plaja sau la carciuma te intreaba cineva ?

Chiar ei recunosc, prin cuvintele "pana la aprobarea noului act normativ..." ca n-au BAZA LEGALA pentru asa ceva.
Dar, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul !
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”