permis Delta ARBDD 2011

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by Miyagi »

Mai oameni buni vedeti ca pe situl ARBDD ei spun clar ca pescuitul de agrement ca si activitate este inclus in domeniul turistic. Mai concret acea taxa turistica trebuie platita indiferent ca esti vizitator, la plaja sau cu batu-n balta. Si eu am pus o sumedenie de intrebari cand au trantit-o p-asta cu taxa pentru pescuit si a ramas ca-n gara pentru ca ARBDD-ul nu au putut sa obtina legal o noua taxa, pe specific, in plus de la guvernanti. Asadar ca sa fi din toate pdv-urile legal va trebui sa platesti taxa turistica, daca mergi cu masina trebuie sa platesti si pentru masina, iar daca mergi si cu barca personala va trebui sa ai si pentru asta darile la zi. Deci cu permisul ANPA sunt 4 taxe, nu vorbesc si de impozite. De restul fiecare face cum il taie capul.
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by evergreen »

Salutare, am ajuns pe 17 iunie la ora 07:00 in Tulcea, am asteptat o ora si jumatate si am iesit cu permisul de acces pentru un an in valoare de 30,00 lei. Urmeaza curand si emiterea permisului de pescuit de la ARBDD, pe langa aceasta taxa si celelalte enumerate de Cornel.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
danutz
Posts: 55
Joined: 24 Mar 2010, 11:19

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by danutz »

Ce mai zice ARBDD-u:

COMUNICAT DE PRESĂ - 29 iulie 2011- Apariţia Ordinului privind practicarea pescuitului recreativ/sportiv în perimetrul Rezervaţiei Biosferei “Delta Dunării”

Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării anunţă apariţia Ordinului privind aprobarea condiţiilor de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, regulamentului de practicare a pescuitului recreativ/sportiv şi modelelor permiselor de pescuit recreativ/sportiv în ariile naturale protejate, emis în comun de Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (159/24 iunie 2011) şi Ministerul Mediului şi Pădurilor (1266/18 aprilie 2011) şi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 511/19 iulie 2011.
Prezentul ordin prevede la Art. 1. – alin. (2). că: Atribuirea dreptului de pescuit recreativ/sportiv în habitatele piscicole naturale, inclusiv din perimetrul ariilor naturale protejate, se face de către administratorii resursei acvatice vii, în condiţiile legii.
Art. 2. alOrdinului privind aprobarea condiţiilor de practicare a pescuitului recreativ/sportivprevede că: Practicarea pescuitului recreativ/sportiv în perimetrul Rezervaţiei Biosferei “Delta Dunării” se face în baza permiselor de pescuit recreativ/sportiv emise şi eliberate de către Administraţia Rezervaţiei Biosferei “Delta Dunării”.
Viata-i scurtă. Dacă tot n-o putem lungi, hai s-o facem lată!
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by Deceneu »

Bai nene unu zice Asa alto zice asa. Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine care e treabacu permisul ARBDD. deci ca sa pescuiesc in Delta PG ul meu de Tulcea =0? imi trEbuie permis ARBDD si il pot lua doar din tulcea? Scuze daca sunt offtopic
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by Miyagi »

Deceneu wrote:Bai nene unu zice Asa alto zice asa. Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine care e treabacu permisul ARBDD. deci ca sa pescuiesc in Delta PG ul meu de Tulcea =0? imi trEbuie permis ARBDD si il pot lua doar din tulcea? Scuze daca sunt offtopic
PG-ul e una permisul e alta. PG-ul iti trebuie doar in zona de frontiera, indiferent de ce fel de activitate desfasori acolo, iar pentru pescuit iti trebuie in mod normal un permis de pescuit. Problema e ca apele din Delta sunt ape nationale si nu poti pescui doar cu ANPA.
Deci iti trebuie permis de pescuit de la ARBDD. Daca n-ai fi fost pescar ti-ar fi trebuit permis de intrare in rezervatie ca si turist si tot acolo ai fi ajuns.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by modigliani »

Deceneu , ca sa-ti raspund pe cat pot eu de clar raportat la cat cunosc despre asta :

RBDD ( Rezervatia Biosferei Delta Dunarii ) , mai nou , nu se afla sub incidenta ANPA . Concret , dreptul de a pescui in RBDD nu ti-l confera decat Permisul de Pescuit si Agrement eliberat de ARBDD ( Administratia RBDD ) . Acest drept ti-l "procuri" achitand 30 ron / an direct la sediul ARBDD din Tulcea sau in contul institututiei respective . Pe multi , de fapt , nu-i irita suma-n sine . Ci ideea de-a mai da inca niste bani . Personal gasesc asta ca fiind eronat analizata . Chiar se pare ca de banii incasati pe aceste permise ARBDD-ul se implica ( usor-usor ) in bunul mers al lucrurilor in Delta ( cand gasesti maldare de PET-uri si cutii de bere in urma unor fu.tu.ti acerebrali ce-au stat cu cortu' pe unde li s-a nazarit , ..... te-ai gandit ca p-acolo nu trece REBU cu masina gunoiera ? Si ca la prima viitura sau cota crescuta gunoaiele astora ajung in cuiburile lebedelor , ... printre stufi , ... agatate-n bradis pe te-miri-unde , ... si sfrasesc in Marea Neagra ? Ei bine , raportat la ultimele stiri ce le-am primit din Delta , se pare ca s-au constituit deja cateva detasamente ale ARBDD care ...... STRANG GUNOAIE !!! WTF ??? Iti vine sa crezi asta ? Si-aia cu ce bani sa fie sustinuti ? Salarii , benzina , intretinere , etc ??? ..... Las-ca-i bine , nene , cu ARBDD-ul ! Macar sa nu se strice si la ei " jucaria " ! )

......................................................

Nu este prima "complicatiune" de genul asta . Ca exemplu am sa dau pescuitul din barca pe zona Gostinu - Giurgiu :

- 1 . am imperios nevoie de Permis de Pescuit eliberat de catre ANPA ( prin asociatie - in cazul meu , APC 21 )
- 2 . am nevoie de PG ( Permis de Granita ) care-mi confera dreptul de-a desfasura diverse activitati( nu obligatoriu pescuit ) pe zona de frontiera intre orele 20 00 si 06 00 h .( Intre 06 00 si 20 00 h ..... NU ESTE NECESAR PG-ul !!!!!!! )
- 3 . chiar posesor fiind de Permis de Navigatie am nevoie de un Permis Nominal de Activitati Nautice pe Zona de Frontiera , eliberat de catre seful pichetului de frontiera Gostinu ( ceva cu " a nu se da peste cap traficul fluvial datorita scovergii mele pneumatice " :shock: )

......................................................

Complicat , nu-i asa ??? Ia-le si tu cum sunt , straduieste-te sa le intelegi si sa le aplici , si vezi-ti de pescuit . Pan-la urma ..... dand la peste-n Dunare ( sau Delta ), cu toate cheltuielile aferente obtinerii TUTUROR avizelor , ..... iesi mai ieftin decat in doua partide de pescuit pe "flegmele" baltagiilor din Campie , si ...... chiar prinzi peste ( normal , cand haleste ! ) sanatos si sportiv , nu-ndesat cu tot soiul de nenorociri .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: permis Delta ARBDD 2011

Post by Deceneu »

gata nene , m-am lamurit, sa va dea Dumnezeu sanatate!
Desii nu contest spusele dvs nene Pictoru, acum 2 partide la Dunare, la Gostinu, eram chiar in capatu canalului de unde iese politia de frontiera, pe dreapta. Vis a vis d noi , pe partea stanga erau 2 nenea mai in varsta , 1 si-a luat amenda 1 mil ptr ca nu avea PG UL. Si era ora 10 nu 22, si celalalt avertisment ca nu avea buletinu, bine asta mi se pare corect . Abuz in serviciu?
Legat de traficul pe dunare, e plin de tarani jegosi care se gasesc ei sa se "dea" cu barca exact cand vreau si io sa dau la peste,n-au nici bunu simt sa o lase mai moale cand trec prin dreptul meu, in fine.
Nu merg la Dunare doar sa ies mai ieftin , dar prefer sa prind 2-3 baboi si mananc un bors acolo(bors de care nu am avut inca parte ca nu are cine sa il faca), decat sa stau ca vaca pe plantatie 2 zile si sa ma "pupe" mama ca ii dau de lucru la curatat peste si dupa ce ii fac pofta sa descopere k are gust de mal, nisip etc. Plus ca imi place f mult natura.dupa ce ii fac pofta sa descopere k are gust de mal, nisip etc. Plus ca imi place f mult natura, daca prind, treaba mea , daca nu oricum am mereu la mine o lada cu bere si vinca exact cand vreau si io sa dau la peste,n-au nici bunu simt sa o lase mai moale cand trec prin dreptul meu, in fine.
Nu merg la Dunare doar sa ies mai ieftin , dar prefer sa prind 2-3 baboi si mananc un bors acolo(bors de care nu am avut inca parte ca nu are cine sa il faca), decat sa stau ca vaca pe plantatie 2 zile si sa ma "pupe" mama ca ii dau de lucru la curatat peste si dupa ce ii fac pofta sa descopere k are gust de mal, nisip etc. Plus ca imi place f mult natura, daca prind, treaba mea , daca nu oricum am mereu la mine o lada cu bere si vin
:D
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”