S-a semnat !

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: S-a semnat !

Post by Dumitrescu Iancu »

Ono wrote:
Dumitrescu Iancu wrote: Pana dupa 20 februarie nu este nici o sansa ...
Ce-ai vrut sa spui cu asta? (Banisor?)
Exact ce am spus,distribuirea permiselor de catre ANPA nu va incepe mai devreme de 20 februarie.Si asta in cel mai optimist caz...
ANPA are de indeplinit o serie de formalitati care cer ceva timp.
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: S-a semnat !

Post by PETER »

Depe site-ul FNPSR:
COMUNICAT
Avand in vedere prevederile abuzive si ilegale din OM 15/2011 privind pescuitul recreativ/sportiv, federatia a declansat procedurile administrative privind anularea acestora si, in baza prevederilor art. 14 din Legea nr. 554/2004 a depus cererea de suspendare a prevederilor acestora la Curtea de Apel Alba. In urma acestor proceduri, am notificat ANPA sa suspende procedurile de evaluare a asociatiilor pana la solutionarea cererii de suspendare. Nu am solicitat anularea articolelor care se refera la eliberarea permiselor de pescuit recreativ/sportiv pentru a da posibilitatea ANPA sa puna in circulatie aceste inscrisuri si a face posibila intrarea in legalitate a pescarilor sportivi. Termenul de judecata marti 8 februarie 2011. Dosar 102/57/2011
PRESEDINTE FNPSR - POPESCU STEFAN
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: S-a semnat !

Post by Dumitrescu Iancu »

PETER wrote:Depe site-ul FNPSR:
COMUNICAT
Avand in vedere prevederile abuzive si ilegale din OM 15/2011 privind pescuitul recreativ/sportiv, federatia a declansat procedurile administrative privind anularea acestora si, in baza prevederilor art. 14 din Legea nr. 554/2004 a depus cererea de suspendare a prevederilor acestora la Curtea de Apel Alba. In urma acestor proceduri, am notificat ANPA sa suspende procedurile de evaluare a asociatiilor pana la solutionarea cererii de suspendare. Nu am solicitat anularea articolelor care se refera la eliberarea permiselor de pescuit recreativ/sportiv pentru a da posibilitatea ANPA sa puna in circulatie aceste inscrisuri si a face posibila intrarea in legalitate a pescarilor sportivi. Termenul de judecata marti 8 februarie 2011. Dosar 102/57/2011
PRESEDINTE FNPSR - POPESCU STEFAN
Multam,Peter,stiam de demersul asta!Sa speram ca va avea efectul pe care il dorim,ca altfel...
Pune si tu limk-ul cu site-ul respectiv!
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: S-a semnat !

Post by PETER »

http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: S-a semnat !

Post by PETER »

Curtea de apel Alba Iulia a dat termen de judecata pe 15-02-2011
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: S-a semnat !

Post by cezar »

PETER wrote:Curtea de apel Alba Iulia a dat termen de judecata pe 15-02-2011
Actiunea in contencios administrativ a dlui Stefan Popescu a fost respinsa. Ordinul nr.15/2011 ramane valabil.
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: S-a semnat !

Post by PETER »

cezar wrote:
PETER wrote:Curtea de apel Alba Iulia a dat termen de judecata pe 15-02-2011
Actiunea in contencios administrativ a dlui Stefan Popescu a fost respinsa. Ordinul nr.15/2011 ramane valabil.
Inseamna ca pe localtiile trecute pe lista "Zone de pescuit recreativ/sportiv" al ANPA de la adresa:
http://www.anpa.ro/index.php?v=cat&id=1&id_submeniu=4, se poate pescui numai cu permis dela AJVPS din judetul respectiv?
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: S-a semnat !

Post by Albatrin »

PETER wrote:Inseamna ca pe localtiile trecute pe lista "Zone de pescuit recreativ/sportiv" al ANPA de la adresa:
http://www.anpa.ro/index.php?v=cat&id=1&id_submeniu=4, se poate pescui numai cu permis dela AJVPS din judetul respectiv?
Nu Peter, înseamnă că s-ar putea să plăteşti o "suprataxă a AJVPS-ului" dacă ei au autorizaţie pe râul respectiv şi numai dacă au prevăzut în "regulamentul de pescuit" al asociaţiei o taxă pe săptămână, lună sau an. Noi, de exemplu, nu am pus nimic, adică toţi cei cu permis ANPA vor pescui gratis în zona noastră ;) .
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Gabi
Posts: 166
Joined: 25 Oct 2009, 20:34
Location: bucuresti
Contact:

Re: S-a semnat !

Post by Gabi »

Albatrin wrote:Nu Peter, înseamnă că s-ar putea să plăteşti o "suprataxă a AJVPS-ului" dacă ei au autorizaţie pe râul respectiv şi numai dacă au prevăzut în "regulamentul de pescuit" al asociaţiei o taxă pe săptămână, lună sau an. Noi, de exemplu, nu am pus nimic, adică toţi cei cu permis ANPA vor pescui gratis în zona noastră ;) .
.

S-au impartit ceva zone pe asociatii ? Care e zona noastra? Eu sunt total in ceata, pt. ca am lipsit ceva vreme.
chestii socoteli
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: S-a semnat !

Post by Dumitrescu Iancu »

Gabi wrote:
Albatrin wrote:Nu Peter, înseamnă că s-ar putea să plăteşti o "suprataxă a AJVPS-ului" dacă ei au autorizaţie pe râul respectiv şi numai dacă au prevăzut în "regulamentul de pescuit" al asociaţiei o taxă pe săptămână, lună sau an. Noi, de exemplu, nu am pus nimic, adică toţi cei cu permis ANPA vor pescui gratis în zona noastră ;) .
.

S-au impartit ceva zone pe asociatii ? Care e zona noastra? Eu sunt total in ceata, pt. ca am lipsit ceva vreme.
Gabi,s-a trecut de etapa depunerii si deschiderii dosarelor,se asteapta decizia finala ANPA privind repartizarea zonelor de pescuit!Abia in acel moment vom sti sigur ce si cum!
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: S-a semnat !

Post by fatdaddy »

UP ! :lol:

Ceva noutati, ca de azi dimineata bat site-ul ANPA si nu scrie inca nimik !
Andrei Riga
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: S-a semnat !

Post by cezar »

fatdaddy wrote:UP ! :lol:

Ceva noutati, ca de azi dimineata bat site-ul ANPA si nu scrie inca nimik !
Telefonic, am aflat ca pana diseara vor pune "ceva" pe site-ul ANPA.
Am mai aflat ca miercuri este "mare sedinta mare la ANPA"; degetul meu mic imi spune ca "incep sa o dea de gard". Dar, sa nu ne antepronuntam. :?
dannlord
Posts: 5
Joined: 22 Feb 2011, 13:47

Re: S-a semnat !

Post by dannlord »

Dragilor din cate am inteles in Bihor AJVPS ar fi castigat peste tot!Chestie curioasa... cu punctaj 981 puncte (din .... 100 cate am vazut ca sunt maxime in lege)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: S-a semnat !

Post by cezar »

dannlord wrote:Dragilor din cate am inteles in Bihor AJVPS ar fi castigat peste tot!Chestie curioasa... cu punctaj 981 puncte (din .... 100 cate am vazut ca sunt maxime in lege)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Dar este un ras trist ! :cry:

S-ar putea sa fie insa doar un zvon, pentru ca nu s-a anuntat nimic oficial! Iar, chiar daca ar fi asa, boicotati-i pe aia de la AJVPS Bihor si veniti sa pescuiti cu noi, printre "mitici" ;)
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: S-a semnat !

Post by Dumitrescu Iancu »

dannlord wrote:Dragilor din cate am inteles in Bihor AJVPS ar fi castigat peste tot!Chestie curioasa... cu punctaj 981 puncte (din .... 100 cate am vazut ca sunt maxime in lege)
"Dovada,unde e dovada?"
Dragule,au fost atatea zvonuri,incat nu mai credem decat ce este este comunicat oficial!Sa mai asteptam putin! :!:
PSBine ai venit!
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: S-a semnat !

Post by PETER »

http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: S-a semnat !

Post by Dumitrescu Iancu »

Ce sa zic,Peter?Noi suntem bucurosi de succesul nostru! :lol:
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: S-a semnat !

Post by PETER »

Dumitrescu Iancu wrote:
Ce sa zic,Peter?Noi suntem bucurosi de succesul nostru! :lol:
Felicitari !!
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
dannlord
Posts: 5
Joined: 22 Feb 2011, 13:47

Re: S-a semnat !

Post by dannlord »

:idea: :idea: Mai oameni buni cum se face sa obtii maximum de puncte cand la taxa anuala ai peste 40 lei si deci 0 (zero) puncte?
O fi ca in data de 15.09.2010 în parlament ?
M-am lamurit!!!
:o
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: S-a semnat !

Post by cezar »

dannlord wrote::idea: :idea: Mai oameni buni cum se face sa obtii maximum de puncte cand la taxa anuala ai peste 40 lei si deci 0 (zero) puncte?
O fi ca in data de 15.09.2010 în parlament ?
M-am lamurit!!!
:o
Nu confunda cotizatia asociatiei (oricare ar fi asociatia aia) cu "taxa de administrare a resurselor piscicole ale unei ape", in baza Ord.15/2011.
Noi pentru Snagov am prevazut 0 (zero) lei. Altii mai mult, unii mai putin. In functie de asta au luat sau nu puncte la capitolul respectiv din grila. Cei care au luat maximum de puncte au pus si ei tot 0 (zero) lei.
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”