Permis auto retinut!!!...

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Permis auto retinut!!!...

Post by nexu »

Sapt asta(miercuri) am ramas fara permisu` auto...venind dinspre Unirea, pe bvd`ul cu fantani, la intrare in p`ta Alba-Iulia, la ultima trecere de pietoni, inainte de rond, calca una pe trecere, io bag a doua si calc frana, sperand sa trec prin spatele ei, in timp ce traverseaza, doar ca ea si`a retras picioru` de pe trtecere,iar cu 10 m inainte sa calc trecerea, se retrage pe trotuar...io dau a treia si accelerez, iar dupa cca 12m, ma opreste militianu. :o
D`nul Ionescu, ce indatoriri aveati in apropierea trecerii de piatoni???zice organu`, va inttreb asta pt ca vad ca aveti permis de .....o gramada de ani
Raspunsu` meu a fo` acesta:-nu incercati sa ma intimidati, a disparut din regulament, intentia de`a traversa, binenteles ca militianu`, si`a sustinut p`ctul de vedere, conform caruia, io`s infractorul al periculos, iar aia de vand tigari in obor, care striga in gura mare, de`i aud si comunitarii care le tin de sase, sunt mici copii, pe langa mine...
Acuma io am o logica, dupa care ma conduc:-Am luat o amenda de radar in 1995l la Limpezis-Mihailesti-Buzau si desi am platit amenda si am trimis copia la pol Bz, cu confirmare de primire, acea amenda mi`a venit la circa financiara, ca fiind neachitata, timp de 4 ani, desi eu mergeam anual, sa`mi pltesc impozitele si la cererea oficiantei, prezentam si copia dp proc vb, tot figuram ca am de platit o amenda, iar daca o amenda din 1995, figureaza ca neplatita in 2010, ce se poate intampla daca nu platesc o amenda in anii urmatori???...
0762 747 895...0732 085 740
Gabi Androne
Posts: 2
Joined: 19 Mar 2010, 14:58

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by Gabi Androne »

Din pacate se pare ca nu prea aveti de ales:

http://www.gandul.info/news/statul-ince ... at-5784817
Valentin Petrovici

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by Valentin Petrovici »

Gabi Androne wrote:Din pacate se pare ca nu prea aveti de ales:

http://www.gandul.info/news/statul-ince ... at-5784817

Dacă nu plăteşti amenda primită acum nu poţi ridica carnetul. Îţi cere dovada că ai plătiti amenda.
User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by pescarul33 »

ti-am spus eu la cafenea ca esti cam grabit in trafic ??!!! :o :shock: vezi ?? daca te inghesuiam eu la bordura aveai masina in service si permisul in buzunar :lol: :lol: data viitoare nu te mai iert poate-ti fac un bine :lol:
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by cleniacul »

fa contestatie la judecatorie daca nu ai obligat-o pe acea femeie sa isi schimbe directia de deplasare sa opreasca incetineasca atunci nu trebuia sa iti retina permisul acum citeva sapt sotul unei eleve a fost lipsit de permis el fiind pe banda 1 si pietonul pe banda 3 l-am sfatuit prin tel ce sa faca si a depus plingerea la judecatorie a cerut proba video din care s-a constatat ca avea dreptate acum are permisul in buzunar daca esti sigur ca nu a fost incomodata doamna atuni fa contestatie politia tre sa dovedeasca contraventia si apoi fa-le plingere penala pentru abuz in serviciu si cere-le in civil despagubiri asta daca esti sigur de dreptatea ta sint multe abuzuri ale politiei rutiere care nu se rezolva decit la judecatorie
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by nexu »

pescarul33 wrote:ti-am spus eu la cafenea ca esti cam grabit in trafic ??!!! :o :shock: vezi ?? daca te inghesuiam eu la bordura aveai masina in service si permisul in buzunar :lol: :lol: data viitoare nu te mai iert poate-ti fac un bine :lol:
Treaba sta cam asa: habar n`ai ce masini posed si cu siguranta ai facut o mare confuzie, in niciun caz nu a fost vb despre mine...am avut o data permisu` retinut pt neacordare de prioritate la trecerea de pietoni, pt neacordarea de prioritate, la trecerea de pietoni, unui pieton care intentiona sa traverseze...am stat fara permis o luna, iar de`atunci sunt cel mai prevazator, in apropierea unei treceri pt pietoni, iar gaboru` care m`a penalizat, nici macar nu vedea trecerea de pietoni, ci stand dupa colt, intuieste ca cineva calca pe trecere...
Multumesc cleniacul, nicidecum nu exista vreo dovada video, iar politistu` care m`a oprit si`a schimbat vorbele prin care ma acuza, de cateva ori, pana sa se apuce sa scrie pv...
0762 747 895...0732 085 740
kzoli
Posts: 14
Joined: 23 Mar 2010, 22:06

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by kzoli »

Buna
Erai singur in masina ? evenimentul a fost filmat ? sau erau martori care au semnat pe PV . ?
Daca nu poti contesta , chiar zilelele trecute un amic a patit pe o trecere de pieton ,doar ca eram 4 in masina si am contrazis pe politist ca n-are dreptate si baba si acum sta pe trotuar .... Pana la urma politistul a fost convins ca n-are dreptate si nici martori care sa confirme chestia s-a lasat pagubas .... si noi cu cate o bere :lol:
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by nexu »

Eram singur in masina si treaba asta s`a petrecut, acu` cateva zile...da` nu ma las, ma duc la judecatorie cu p.v. si`l contest...
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by Mihai Vinturache »

Dar trebuie sa o faci repede.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by pescarul33 »

nexu wrote:
pescarul33 wrote:ti-am spus eu la cafenea ca esti cam grabit in trafic ??!!! :o :shock: vezi ?? daca te inghesuiam eu la bordura aveai masina in service si permisul in buzunar :lol: :lol: data viitoare nu te mai iert poate-ti fac un bine :lol:
Treaba sta cam asa: habar n`ai ce masini posed si cu siguranta ai facut o mare confuzie, in niciun caz nu a fost vb despre mine...am avut o data permisu` retinut pt neacordare de prioritate la trecerea de pietoni, pt neacordarea de prioritate, la trecerea de pietoni, unui pieton care intentiona sa traverseze...am stat fara permis o luna, iar de`atunci sunt cel mai prevazator, in apropierea unei treceri pt pietoni, iar gaboru` care m`a penalizat, nici macar nu vedea trecerea de pietoni, ci stand dupa colt, intuieste ca cineva calca pe trecere...
Multumesc cleniacul, nicidecum nu exista vreo dovada video, iar politistu` care m`a oprit si`a schimbat vorbele prin care ma acuza, de cateva ori, pana sa se apuce sa scrie pv...
bine mahn e cum zici tu ca vad ca te-ai aprins . treaba buna ar fi daca ai specificat ceva in PV la rubrica rezervata soferului . asta ti-ar da 90% sanse de castig . si eu am patit-o si am specificat in PV ca nu recunosc fapta si solicit proba video deoarece politistul avea o masina dotata cu camera video . in lipsa probei video care a fost solicitata in instanta , am avut castig de cauza de la prima infatisare .
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by mihai_mura »

nexu wrote:Eram singur in masina si treaba asta s`a petrecut, acu` cateva zile...da` nu ma las, ma duc la judecatorie cu p.v. si`l contest...
Contestatia se depune la politie in termen de 15 zile daca nu ma insel. Curaj!
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by cleniacul »

mihai_mura wrote:
nexu wrote:Eram singur in masina si treaba asta s`a petrecut, acu` cateva zile...da` nu ma las, ma duc la judecatorie cu p.v. si`l contest...
Contestatia se depune la politie in termen de 15 zile daca nu ma insel. Curaj!
da
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by cleniacul »

cleniacul wrote:
mihai_mura wrote:
nexu wrote:Eram singur in masina si treaba asta s`a petrecut, acu` cateva zile...da` nu ma las, ma duc la judecatorie cu p.v. si`l contest...
Contestatia se depune la politie in termen de 15 zile daca nu ma insel. Curaj!
da
la judecatoria competenta anexezi copie p=v .cu dovada contestatiei te duci la pol si iti iei permisul inapoi
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by Mihai Vinturache »

Contestatia se depune in 15 zile, e adevarat, dar daca suspendarea este de o luna, degeaba mai depui contestatia dupa 15 zile, jumatate din intervalul de suspendare s-a dus.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by pescarul33 »

Mihai Vinturache wrote:Contestatia se depune in 15 zile, e adevarat, dar daca suspendarea este de o luna, degeaba mai depui contestatia dupa 15 zile, jumatate din intervalul de suspendare s-a dus.
contestatia se depune in cele 15 zile cat este valabila dovada . cele 30 de zile de suspendare incep sa curga de la data expirarii dovezii . daca dovada a expirat nu se mai poate depune contestatie .
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by Mihai Vinturache »

Corect !
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by valic »

nexu wrote:Eram singur in masina si treaba asta s`a petrecut, acu` cateva zile...da` nu ma las, ma duc la judecatorie cu p.v. si`l contest...
neaparat sa ai un martor "stii tu" daca ma suni iti mai spun cate ceva .......
Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
pescarul33
Posts: 100
Joined: 13 Feb 2010, 18:13

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by pescarul33 »

de asemenea verifica cu mare atentie pv-ul la inscrisurile privitoare la informatii precum datele tale personale , ale masinii sau ale politistului . o litera sau o cifra gresita in una din cele trei rubrici duce automat la anularea pv-ului . daca plitistul si-a scris doar numele fara a specifica inaintea acestuia exact gradul pe care il detine , pv-ul este nul .
ce stiu sigur: sunt un mare visator !!! ce nu stiu sigur: cand o sa ma trezesc? !!!
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by nexu »

Gata am recuperat rozaliul :twisted:
M`a costat 1ron taxa platita la CEC, 0,15ron timbru judiciar si 40 ron cererea de grefa, dactilografiata...
Pe 29 iulie am proces ;)
0762 747 895...0732 085 740
rsteleanu
Posts: 1
Joined: 06 Jan 2011, 17:13

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by rsteleanu »

cum a ramas cu permisul nexule? ca nu ai mai zis nimica...
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”