Pestele de pe piatza... ce e de facut

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

Post Reply
johnny_fia
Posts: 85
Joined: 14 Mar 2010, 11:23

Pestele de pe piatza... ce e de facut

Post by johnny_fia »

Salutare.
Stateam si ma gandeam... oare ce se mai poate face ca sa protejam cat de cat apele noastre si sa avem si noi peste, ca atat ma oftic cand vad ca avem destule rauri dar peste nu prea mai este. Oricine isi poate varsa rahatu in rau, oricine isi poate obtine autorizatie de pescuit industrial sau cum ii zice, toata lumea face ce vrea.
Ma oftic rau cand vad la supermaket-urile noastre scris mare STIUCA DUNARE sau SOMN si sunt niste pixuri sau moace, ca nici nu ai ce manca din ele. De ce sunt lasati sa vanda asa ceva, peste sub dimensiunea legala. De ce nu sunt luati la intrebari de cineva.
Eu cred ca dc toti cei care vand asa ceva, ar fi amendati, amendati si confiscarea marfii, eu cred ca s-ar reusi sa nu se mai retina pesti sub dimensiune de catre asa numitii pescari industriali. Dc magazinele nu ar mai accepta asa marfa nici pe "pescarii" nostri nu i-ar mai interesa sa retina asemenea pesti ca sa ii valorifice.
Pe langa asta taxa de pescuit industrial, este mult prea mica. Si nu cred ca sunt verificati niciodata in timpul anului cu ce fel de plase prind pestele, ca eu de cate ori i-am vazut, numai monifolament am vazut.
Oare nu este nimic de facut?
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Pestele de pe piatza... ce e de facut

Post by Lorelai »

Ai dreptate, in plus la bac iau 35 %, bani de medicamente nu sunt, pensiile sunt mici, salariile sunt mici, multi oameni pierd serviciul, infractionalitatea creste, oare ce e de facut ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
johnny_fia
Posts: 85
Joined: 14 Mar 2010, 11:23

Re: Pestele de pe piatza... ce e de facut

Post by johnny_fia »

De aceasta pb nu ar tb sa fie interesati cei de la ANPA?
murphy7
Posts: 75
Joined: 31 May 2010, 18:55

Re: Pestele de pe piatza... ce e de facut

Post by murphy7 »

@johnny_fia

Ce e de facut? Uite ca-ti raspund autoritatile: statui.

http://www.adevarul.ro/locale/tulcea/Se ... 47632.html
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”